Facebook Pixel Code

Jakość a cena, czy warto kupować tanie narzędzia

Jakość a cena, czy warto kupować tanie narzędzia

Jednym z podstawowych, a często najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasze decyzje zakupowe jest cena produktu. Ryzykiem związanym z podjętym wyborem jest jednak jakość kupowanego sprzętu oraz jego wytrzymałość w porównaniu do poniesionych kosztów.

 
Określenie własnych potrzeb

Chcąc kupić nowe narzędzia przede wszystkim musimy zastanowić się, jak często i w jakim zakresie będą nam one potrzebne w przyszłości. Od tego też będzie zależeć opłacalność naszego wyboru, gdyż przy częstym korzystaniu większy koszt szybko nam się zwróci. Wiele zależy także od tego, czy planujemy kupić narzędzia na własny użytek, czy będą nam one potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.

 
Stosunek jakości do ceny

Wyższa cena produktu nie oznacza automatycznie lepszej jakości, choć wiąże się to z reguły z wyborem bardziej renomowanego producenta. W wielu przypadków takie produkty faktycznie wyróżniają się wytrzymałością, lepszymi parametrami, a także bezpieczeństwem pracy, choć nigdy nie mamy pewności.

W przypadku narzędzi ręcznych cena bardzo często związana jest z materiałem z którego zostały one wykonane. Im niższa cena tym gorszy surowiec. W przypadku narzędzi ręcznych podstawowym materiałem jest stal narzędziowa CrV (chromowo-wanadowa), jednakże na rynku ma ona różne parametry ze względu na dodatki użyte w procesie jej produkcji. Najczęściej najtańsze narzędzie z symbolem CrV nie mają w swoim składzie dodatków w postaci innych metali poprawiających właściwości narzędzi. Najtańsze narzędzia na rynku bez oznaczenia CrV bardzo często wykonane są z kiepskiej jakości stali podatnej na pękanie. Dodatkowo w zależności od typu narzędzi stosuje się różne materiały w zależności od przeznaczenia np. wkrętaki oraz imbusy wykonywane są ze stali CrV, S2 (stal krzemowa twardsza od Crv) lub stali SNCM-V (stop krzem-nikiel-chrom-mangan-wanad - w tym zestawieniu stal o najlepszych parametrach). W przypadku nasadek udarowych powinny one być wykonane ze stali Cr-Mo (chromowo-molibdenowej).

 
Ocena parametrów technicznych

Najłatwiejszym sposobem oceny możliwego zakupu jest porównanie danych technicznych. Dzięki temu można wybrać produkt dopasowany do naszych potrzeb, który nie będzie posiadał zbędnych funkcji oraz parametrów. W ten sposób można także łatwo ocenić relację ceny do wyposażenia.

Zwrócić należy uwagę również na wykończenie narzędzi, które ma na celu zabezpieczenie antykorozyjne. Narzędzia chromowane mogę mieć różną grubość warstwy chromu co wpływa na ich podatność na korozję. Na rynku występują również narzędzia niklowane, niestety powłoka antykorozyjna z tego pierwiastka jest mniej odporna na warunki zewnętrzne, aczkolwiek w pewnych sytuacja jest ona bardziej pożądana przez użytkownika. W przypadku nasadek udarowych ich wykończenie jest wykonane w zupełnie inny sposób. Każdy zauważy, że są one czarne, ale co ważne kolor narzędzia nie decyduje o jego przeznaczeniu czy jakości. W przypadku kluczy udarowych ich powierzchnia jest fosforowana. Kolor czarny wynika z ich wykończenia, które ma zapewnić zabezpieczenie przed korozją, jednak warstwa wierzchnia jest miękka i ścieralna ze względu na konieczność wyeliminowania ryzyka wystąpienia odprysków podczas pracy, np. gdyby użyto warstwy chromowej. Bardzo często można spotkać na rynku tanie nasadki "udarowe", czyli zwykłe nasadki CrV pokryte czarną warstwą antykorozyjną lub nawet w skrajnych przypadkach po prostu pomalowane na czarno.

 
Łatwiejsze naprawy

W przypadku droższego sprzętu, którego producentem są bardziej renomowane firmy, atutem może być chociażby łatwiejszy dostęp do placówek serwisowych, co przydaje się szczególnie w okresie gwarancyjnym. W przypadku tańszych narzędzi znalezienie odpowiedniego fachowca może być zadaniem trudniejszym.

 
Spełniane normy

Na koniec warto zwracać uwagę czy producent podaje normy jakie narzędzia ma spełniać (np. DIN, ISO). Przykładowo nasadki niespełniające norm nie gwarantują użytkownikowi minimalnej trwałości narzędzi. Jednakże wymagana jest tu wiedza od kupującego co do samych norm, gdyż niektóre narzędzia nie będą miały ich przepisanych po prostu ze względu na to, że ich normy nie dotyczą. W tym miejscu dany producent gwarantuje ich właściwości swoją marką.

 
Podsumowanie

Z pewnością nie można z góry założyć, że wybór droższego narzędzia zapewni nam lepszą jakość, choć w wielu przypadkach taka teza pokrywa się z rzeczywistością. Tanie narzędzia również mogą okazać się solidnym sprzętem, dlatego nie można ich jednoznacznie odrzucać. Kluczowe jest jednak przemyślenie częstotliwości korzystania z zakupionego sprzętu oraz jego planowanego przeznaczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
cww trust seal
Sklep internetowy Shoper.pl